Ģimene un dzimtas koks. Kas tā par „augsni”, kurā var izaugt izcila personība? Jāņa Pliekšāna „dzīves izjūtas” veidošanās un attīstība. Nāve ģimenē. Tēva un mātes attiecības un to ietekme uz bērniem.
Fokuss – jaunība. Kādēļ dzejnieks ir bijis tik nervozs, reizēm depresīvs, nereti nespējīgs strādāt un koncentrēties darbam? Kādēļ viņu vajāja domas par pašnāvību? Kādēļ Raini interesēja sociālistiskas idejas? Kādēļ viņam nekur nebija māju? Kā veidojās viņa attiecības ar sievietēm?
Rainis kā modelis. Ja skatāmies uz citiem, šajā gadījumā – Raini – mums neviļus ir jādomā arī par sevi, savām saknēm un savām nākotnes izredzēm. Tieši no šī viedokļa Rainis ir ārkārtīgi interesants – tas katram sniedz idejas, kā nodzīvot savu dzīvi.
Literatūra un dzīve. Daudz kas no Raiņa „dzīves izjūtas” un neapzinātajiem meklējumiem ir pārvietojies uz viņa literāro jaunradi. Tās interpretācijā līdz šim ir pārmērīgi izmantota vēsturiska un ideoloģiska (sociālistiska) interpretācija, bet tikpat kā nemaz – psiholoģiska. Tas ļoti apgrūtina mūsdienu jauniešiem saprast Raini, nereti tiem var šķist, ka Rainis „tiek spiests iemīlēt”, jo viņa darbi taču ir skolas latviešu literatūras mācību programmas goda vietā.
|